Žijem lesem - Lesní mateřská škola, Lesní klub, Komunitní škola

Co potřebuje dítě do školky

Vybavení, které má dítě v batůžku

Každý den docházky má u sebe dítě batůžek s upravitelnými popruhy a prsním pásem, který obsahuje:

  • lahvičku s pitím (v zimě termosku)
  • krabičku se svačinou
  • kus karimatky či jiného sedáku – k dispozici ve školce
  • pláštěnku (pokud dítě nemá nepromokavý oděv)
  • náhradní spodní prádlo, ponožky
  • kapesníčky

Nepřeplňujte batůžek zbytečně těžkými věcmi. V batůžku by mělo zůstat místo na oděv, který si budou děti potřebovat odložit, v případě, že jim bude horko. Náhradní sadu univerzálního oblečení, pro případ nečekané nehody nosí s sebou v krosně průvodce.

Vybavení, které zůstává ve školce

  • přezůvky nebo velmi teplé ponožky
  • polštářek a deka
  • náhradní oblečení ve viditelně podepsaném pytlíku nebo igelitové tašce – zejména spodní prádlo, ponožky, punčocháče, triko, kalhoty a svetr nebo mikina apod. (pro případ počůrání, promočení při hře nebo nepřízni počasí)

Stav náhradního oblečení pravidelně kontrolujte a doplňujte.

Jak dítě oblékat

Během celého roku je uplatňováno tzv. cibulovité vrstvení.

V zimě

V zimě má být spodní vrstva hřejivá; ideálně ji tvoří vlněné (pokud je děti snesou) nebo funkční (termo)prádlo. Obě varianty mají tu výhodu, že i když se dítě zpotí, prádlo hřeje dál.

Následují podle potřeby další (1–3) vrstvy, které opět hřejí a zároveň izolují (což je výhoda cibulovitého vrstvení oproti jedné silné vrstvě, která snadněji profoukne a nevytváří meziprostory udržující stabilní teplotu). Pro zahřátí se vedle vlny velmi hodí také fleece. Vrstvení je stejným způsobem uplatněno i na nohy. Svrchní kalhoty by měly být v první řadě vodotěsné. Bunda by měla být teplá a prodyšná. Pokud padá déšť se sněhem, má přednost nepromokavost.

Děti často nosí zateplené pláštěnky, v nich se ale velmi rychle přehřívají, proto je třeba pomáhat dětem uvědomit si, jak se cítí a včas ubrat či přidat vrstvu oblečení. Poslední nezbytnou vrstvu do mrazu představuje ochranný mastný krém na obličej.

V létě

Také v létě se uplatňuje cibulovité vrstvení. V lese bývá v porovnání s rozehřátou ulicí chladněji, hodí se tedy více tenkých vrstev.

Děti by měly mít v lese vždy dlouhé rukávy a nohavice. Nezbytná je pokrývka hlavy, ideálně i krku. Dlouhé rukávy a nohavice chrání před sluncem, poškrábáním od větví a před klíšťaty.

Obuv

Pro pohyb v lese jsou celoročně doporučené kotníčkové pevné boty, za deště a bláta holínky (v zimě zateplené), aby se děti nemusely vyhýbat lákavým kalužím.

Spolufinancováno Evropskou unií a MŠMT
Spolufinancováno Evropskou unií
Město Tábor
Činnost je podporována městem Tábor
ALMŠ - Asociace lesních mateřských škol
Jsme členem Asociace lesních mateřských škol
Vývoj webových aplikací - ladislavbenak.cz Vytvořil Ladislav Benák